Zespół Ludowy STERŁAWIACY

INSTRUKTORZY

Krystyna Rekosz
tel. 735 181 315

Ryszard Stankiewicz
tel.606 834 175

Godziny zajęć 17:00 – 19:00
Zajęcia odbywają się we wtorki w Filii Biblioteki Publicznej w Rynie – Sterławki Wielkich 54.

Ludowy Zespół Sterławiacy istnieje od stycznia 2004 roku. W 2019 roku obchodził jubileusz 15-lecia pracy artystycznej. Nazwa „Sterławiacy” wywodzi się od nazwy miejscowości, z której wówczas pochodziła większość człownków zespołu. Po za tym w Sterławkach Wielkich zespół ma swoją siedzibę. Zespół liczy 17 osób i pracuje po kierunkiem choreograf Krystyny Rekosz (od 2007 roku). Członkowie zespołu są ludźmi pozytywnie zakręconymi na punkcie folkloru. Taniec, śpiew i ludowa muzyka jest tym co kochają i chętnie poświęcają temu czas. Repertuar Sterławiaków jest bogaty i różnorodny. Bazuje on głównie na flklorze Wamii i Mazur, choć czasami sięgają też do innych regionów. Występy zespołu przybierają formę suit czy widowisk, przy czym nierzadko wykorzystywane są w nich oryginalne rekwizyty. Do najciekawszych programów należy zaliczyć: „W mazurskiej izbie”, „W naszej wiosce uciechy”, „Na krakowskim rynku”, „Na mazurską nutę”, „Biesiada Wileńska”. Zespół często koncertuje, biorąc udział w festiwalach, konkursach, przeglądach i innych wydarzeniach kulturalnych, przy czym odnosi sukcesy:

  • I miejsce w regionalnej edycji konkursu „Jawor – u źródeł kultury” ogłoszonego przez Polskie Radio Olsztyn w kategorii zespół folklorystyczny w 2020 roku.
  • I miejsce na II Przeglądzie Mazurskiej Piosenki Ludowej w Kruklankach w 2019 roku.
  • I miejsce na Festiwalu Kultur „U noju na Warniji” w Gietrzwałdzie w 2019 roku.
  • I miejsce na Przeglądzie Zespołów Ludowych „Festiwal Kultur” w Olsztynie w 2018 roku.
  • Nagroda GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXXIII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach w 2017 roku.
  • I miejsce i Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXVII Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach w 2011 roku.

Skip to content