Wieża widokowa

Zabytkowa widokowa wieża ciśnień

Pod koniec lat 30 XX wieku w skutek złej jakości wody pitnej ze studni miejskich zanieczyszczanej przedostającą się wodą z pobliskiego jeziora, podjęto starania budowy nowego ujęcia i sieci wodociągowej. Nowe ujęcie zlokalizowano w dolnej części miasta, a wieżę na wzgórzu wówczas nieopodal cmentarza.

Nie znana jest historia i autorzy projektu wieży. Projekt był najpewniej kalką typowego projektu wież wznoszonych w tym okresie na terenie Prus Wschodnich. Wieża zbudowana w 1940 r. nawiązująca formą do wieży gotyckiej o wysokości całkowitej 25 m. Rozmieszczona na planie ośmioboku. Pierwsza kondygnacja murowana z kamienia polnego, wyższe – z cegły, otynkowane. Pierwsza i ostatnia kondygnacja wydzielone gzymsem kordonowym. Układ otworów okiennych w poszczególnych kondygnacjach swobodny. Wszystkie otwory zamknięte płasko, niezdobione.

Wieża przykryta  hełmem z dachówki ceramicznej, zwieńczonym iglicą. W 2019 roku wieża ciśnień została poddana rewitalizacji, która polegała na odnowieniu zewnętrznej elewacji oraz wnętrza wraz z węzłem sanitarnym a także budowie tarasu widokowego wokół wieży, do wykorzystania jej potencjału jako punktu widokowego.

Godziny otwarcia Wieży Widokowej:

W sezonie (1 maja – 15 września)
Zapraszamy do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 16:30), poniedziałek – zamknięte.
Październik – kwiecień – możliwość zwiedzania dla grup pow. 10 os., po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

 

Skip to content