Serdecznie zapraszamy na pierwsze, powakacyjne spotkanie z cyklu „Walizka pełna wspomnień” 🤩 Tym razem naszym gościem będzie Pan Dariusz Matyjas, który opowie o historii Galerii Sztuki Schron Giżycko 😊 Spotkanie odbędzie się 28.09.23r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej RPEKiT w Miasto Ryn 👍 Wstęp wolny 🎉

Warto poznać nowe i jakże wyjątkowe miejsce na mapie sztuki naszego regionu.

Krótki zarys historii👇

„Schron pod Placem Grunwaldzkim powstał najprawdopodobniej w 1944 roku. Pierwsze bombardowania miasta zaczęły się w grudniu, a w styczniu 1945 rozpoczęła się ewakuacja Prus Wschodnich. Schron nie posłużył więc mieszkańcom długo. Możliwe też, że budowa była niedokończona.

W latach 60. giżyccy osadnicy zdecydowali się zasypać i zamurować wejścia do schronu ze względów bezpieczeństwa. W takim stanie doczekał on roku 2012. Wtedy to lokalni pasjonaci historii zeszli w podziemia placu Grunwaldzkiego i dokonali inwentaryzacji pomieszczeń. Władze miasta postanowiły wykorzystać szansę na nową atrakcję Giżycka. W 2019 roku ogłoszono przetarg na zagospodarowanie schronu. Przetarg wygrała Mazurska Fundacja Sztuki Art Progress.

Obecnie pod ziemią można oglądać ekspozycję nawiązującą do historii miasta – stare pocztówki, zdjęcia i pamiątki obrazujące życie w mazurskim Lötzen. Znajdziemy tu także wspomnienie o powojennych losach mieszkańców Giżycka – związanych między innymi z zakładami pracy na terenie naszego miasta – Zakładami Rybnymi czy Wytwórnią Wyrobów Cukierniczych Łuczanka. ”

Zapraszamy na spotkanie 😁

Zdjęcia obiektu oraz zarys historyczny – źródło profil FB Galerii Sztuki Schron Giżycko.

 

 

Skip to content